STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA DOPRAVNÍ, PLZEŇ

Exkurze třídy PMD2 v ČNB v Praze

Dne 10. 11. 2022 se třída PMD2 (obor Provoz a ekonomika dopravy, zaměření Manažer dopravy) zúčastnila odborné exkurze v ČNB v Praze s názvem Za měnou, kde se seznámila se vznikem centrální banky, vývojem, historií a současností českého bankovnictví a poválečnou měnovou politikou. Žáci si současně mohli prověřit a ihned zkontrolovat své znalosti z ekonomických předmětů na interaktivních tabulích.

Největší zájem však projevili u vitríny s padělky českých bankovek, kde se naučili rozeznávat jejich pravost podle specifických znaků.

V poslední části prohlídky – v trezoru ČNB – žáci obdivovali největší českou výroční minci, která byla veřejnosti poprvé představena 31. ledna 2019 na výstavě „100 let česko-slovenské koruny“. Je vyrobena z ryzího zlata, váží 130,24 kg a má hodnotu 100 000 000 Kč. Dále si všichni potěžkali cihlu zlata, která je rovněž uložena v trezoru.

Na závěr žáci obdrželi malý dárek – záložku do knihy ze skartovaných bankovek.

Všem se nové expozice i odborný výklad erudované průvodkyně moc líbily a rádi by navštívili ještě zbývající část výstavy, na kterou je potřeba se opět předem objednat.

Přeskočit na obsah