STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA DOPRAVNÍ, PLZEŇ

Časté dotazy k přijímacímu řízení

Bude se v letošním roce konat jednotná přijímací zkouška na Vaši školu?

Odpověď:

Ano, jen na maturitní obory

Budou přijímací zkoušky i na nástavbové studium?

Odpověď: 

Ano, podle platné vyhlášky se budou konat přijímací zkoušky.

Kolik střední škola přijímá žáků?

Odpověď: 

Počty přijímaných žáků naleznete na našich webových stránkách v sekci Uchazeč – Přijímací řízení

Jaké jsou podmínky přijetí na střední školu?

Odpověď: 

Kritéria přijímacího řízení budou zveřejněna na našich stránkách v zákonné lhůtě. Ke studiu všech našich oborů vzdělání (mimo nástavbového oboru Podnikání) je nutné potvrzení lékaře.

Je nutné na přihlášce ke studiu uvádět u oboru i jeho zaměření?

Odpověď: 

Zaměření je nutné uvádět u oborů vzdělání Provoz a ekonomika dopravy.

Obor vzdělání Provoz a ekonomika dopravy má mnoho zaměření. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Odpověď: 

Jednotlivá zaměření se liší od druhého ročníku ve skladbě odborných předmětů, které jsou zaměřené na výuku konkrétní oblasti dopravy. U zaměření Manažer dopravy je potom posílena výuka ekonomických předmětů. Všeobecné předměty jsou ve všech zaměřeních totožné a mají stejnou hodinovou dotaci.

O jaký obor a jaké zaměření je největší zájem?

Odpověď: 

Nelze jednoznačně říci. Každým rokem se trochu mění počet přihlášek na jednotlivé obory vzdělání a jednotlivá zaměření. U oborů vzdělání a zaměření zakončených maturitní zkouškou je zpravidla největší zájem o Komplexní logistiku, velký počet přihlášených má i obor vzdělání Autotronik, v minulém roce jsme poprvé nabízeli zaměření Bezpilotní systémy, o který byl také poměrně velký zájem. Z oborů vzdělání zakončených výučním listem je pravidelně velký zájem o Mechanika opraváře motorových vozidel.

Organizuje škola přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na střední školu?

Odpověď: 

Ano, přípravné kurzy organizujeme. O kurzy je každý rok velký zájem. Naši vyučující v kurzech jsou zkušení pedagogové a určitě zájemce skvěle připraví. Kurzy začínají každý rok v druhé polovině ledna.

Věnuji se sportu a mám často tréninky, v kolik hodin výuka obvykle začíná a končí?

Odpověď: 

Výuka teoretických předmětů začíná zpravidla v 8:00 hodin, ale někdy je na rozvrhu i tzv. „nultá hodina“, která začíná v 7:10 hodin. Obvykle vyučování končí 14:25 hodin nebo 15:15 hodin, ale ve výjimečných případech je v rozvrhu i hodina, která končí v 16:05 hodin. Samozřejmě jsou dny, kdy je vyučování zase kratší. V pátek končí teoretická výuka nejpozději v 13:35 hodin (neplatí vždy pro odborný výcvik).

Věnuji se sportu na vyšší úrovni, umožňuje škola individuální studijní plán?

Odpověď: 

V případě vrcholového sportovce je to možné. Je však nutné zdůraznit, že osobní přítomnost na hodinách je nenahraditelná, a proto by měl být individuální plán chápán spíše jako podpůrné opatření pro případy, kdy se žák účastní tréninku a zápasů, a jinak raději chodit do školy.

Jak je to s ubytováním mimoplzeňských žáků?

Odpověď: 

Škola má vlastní ubytovací zařízení (DM Karlovarská, DM Křimice, DM Skrétova ul.), je tedy možné ihned po přijetí spolu se zápisovým lístkem podat i přihlášku k ubytování na domově mládeže.

Má škola vlastní stravovací zařízení?

Odpověď:

Ano, vlastní jídelna je součástí obou areálů školy, tedy na Karlovarské i v Křimicích. Oběd je možné zvolit ze tří (v Křimicích ze dvou) nabízených jídel. Pro ubytované je zajištěno celodenní stravování, tedy snídaně, oběd a večeře. Objednání a rušení jídel se provádí elektronicky.

Jaké jazyky se ve škole vyučují?

Odpověď: 

U oborů vzdělání zakončených maturitní zkouškou Provoz a ekonomika dopravy, Požární ochrana, a Dopravní prostředky je vždy vyučovaným jazykem angličtina. U oboru Provoz a ekonomika dopravy je v učebním plánu dle platných Rámcově vzdělávacích programů zařazen kromě hlavního cizího jazyka i další cizí jazyk, kde budeme nabízet možnost pro všechny budoucí žáky 1. ročníků, aby si vybrali mezi německým a ruským jazykem. U oboru vzdělání Autotronik se v 1. a 2. ročníku vyučují anglický a německý jazyk (i pro začátečníky). Do 3. ročníku si žáci zvolí jeden jazyk, ve kterém pokračují a ze kterého většinou maturují. U oborů vzdělání s výučním listem je možné volit mezi anglickým a německým jazykem.

Kolik mají žáci odborné praxe?

Odpověď: 

Odborná praxe závisí na oboru vzdělání. Organizace odborné praxe u oborů vzdělání zakončených výučním listem je klasicky střídána s teoretickou výukou ve čtrnáctidenním cyklu. Odborný výcvik probíhá v dobře vybavených dílnách, které jsou součástí křimického areálu nebo u smluvních autoservisů. Odborný výcvik oboru Karosář probíhá na odloučeném pracovišti v Losiné. U oborů vzdělání zakončených maturitní zkouškou jsou v organizaci odborné praxe značné rozdíly. Dá se říci, že u všech oborů probíhá během studia souvislá praxe ve firmách.

Pokračují absolventi školy na VŠ? Jaká je jejich úspěšnost?

Odpověď: 

Ano, mnoho absolventů pokračuje ve studiu na různých vysokých školách. O jejich úspěšnosti většinou nemáme oficiální informaci, ale víme, že řada z nich VŠ úspěšně dokončila.

Jaké je uplatnění absolventů?

Odpověď: 

Vzhledem k pestré nabídce oborů a zaměření je uplatnění našich absolventů velmi široké, poptávka z firem po absolventech všech našich oborů je dlouhodobě veliká.

Pokud na Vaší škole získám výuční list, mohu si dodělat maturitu?

Odpověď: 

Ano, nabízíme dvouletý denní nástavbový obor vzdělání Podnikání.

Co když úspěšně odmaturuji a chtěl bych i výuční list, mám šanci?

Odpověď: 

Ano, máte. Ředitelka školy může uchazeče přijmout do vyššího ročníku vzdělávání střední školy, a to do oborů vzdělání s výučním listem dle kapacity.

Je možné některý obor studovat dálkové?

Odpověď: 

Ne, naše škola poskytuje vzdělání pouze v denní formě studia.

Má škola zkušenosti se vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami? Jaká je jejich úspěšnost?

Odpověď: 

Ano, na naší škole studují i žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Protože s nimi učitelé pracují na základě doporučení pedagogicko-psychologické poradny (PPP), nemají zpravidla se studiem problém. Na základě doporučení PPP lze požádat i o úpravu jednotné přijímací zkoušky. Zpravidla jde o prodloužení časového limitu na vypracování testů.

Mohu získat v rámci studia řidičský průkaz?

Odpověď: 

Na získání oprávnění B + C zdarma mají nárok obory vzdělání Mechanik opravář motorových vozidel, Autoelektrikář, Autotronik, Dopravní prostředky a Požární ochrana, na získání oprávnění B zdarma mají nárok obory vzdělání Karosář, Autolakýrník a Provoz a ekonomika dopravy – zaměření Vnitrostátní a mezinárodní autodoprava a Manažer dopravy.

Jsou obory vhodné i pro dívky a kolik dívek na škole studuje?

Odpověď: 

Všechny obory vzdělání mohou studovat i dívky. Obory vzdělání Provoz a ekonomika dopravy, Požární ochrana dívky studují zcela běžně, v některých třídách je jich i více než 50 %, v ostatních oborech vzdělání dívek příliš není, ale téměř v každém roce se objeví nějaká dívčí přihláška na obor vzdělání Dopravní prostředky nebo Autotronik, popřípadě na některý z ostatních oborů vzdělání zakončených výučním listem.

Zajišťuje škola doučování pro žáky, kteří mají studijní problémy?

Odpověď:  

Každý vyučující má vypsané konzultační hodiny, které žáci mohou využít, pokud mají problém s konkrétní učební látkou. Primárně však škola takové doučování nezajišťuje. Žáci se ale mohou obrátit na výchovné poradkyně, které mu doporučí vhodný postup.

Je možné získat v nějakém oboru vzdělání svářečský průkaz?

Odpověď:  

Ano, v oboru vzdělání 23-55-H/02 Karosář.

V současnosti je patrný masivní nástup elektromobility. Připravujete žáky na „novou dobu“?

Odpověď:

Ano, pro výuku elektromobility máme speciálně vybavenou dílnu. Její součástí je rovněž elektromobil Kia Soul EV.

Jaké automobily má vaše Autoškola k dispozici?

Odpověď:  

Osobní: 1x Škoda Felicia 1300, 2x Škoda Fabia II, 2x Škoda Fabia III, 1x Kia Rio

Nákladní: 1x Iveco, 1x DAF LF 55.

Mám zájem o obor Mechanik opravář motorových vozidel, v rámci kterého mohu získat zdarma řidičské oprávnění skupiny B+C. Kolik zkoušek musím absolvovat v rámci tohoto sdruženého výcviku?

Odpověď:  

Zkouška je jedna, skládá se ze tří částí, vše absolvujete během jednoho dne:

  1. Test z pravidel silničního provozu – minimálně 43 bodů, maximálně 50 bodů
  2. Jízda pro každou skupinu, tedy s osobním i nákladním automobilem 
  3. Při skupině C složíte zkoušku z konstrukce motorových vozidel

(vylosujete si 3 otázky ze 45 možných).

Jaká je úspěšnost vašich žáků v soutěžích?

Odpověď: 

O úspěších našich žáků nejlépe vypovídají výsledky, které najdete na:

Stránkách školy

https://www.spsdplzen.cz/o-skole/skolni-akce/souteze/

Facebooku školy

https://www.facebook.com/dopskopl

Instagramu školy

https://www.instagram.com/spsd_plzen/

Přeskočit na obsah